Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej
Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej

Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia‚ kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes‚ które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody Dnia Chorego odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.

Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego stało się wezwaniem do całego Kościoła powszechnego‚ aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie‚ refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych‚ którzy cierpią na duszy i na ciele.

Jan Paweł II we wspominanym liście zaznaczył‚ że „ma on na celu uwrażliwienie ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej‚ a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich‚ rodzin zakonnych‚ popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu...".

Sprawom ludzi chorych Jan Paweł II‚ sam doświadczający licznych chorób‚ poświęcił wiele miejsca w swoim nauczaniu. Często spotykał się z chorymi i niepełnosprawnymi‚ tak w Rzymie‚ jak i w czasie podróży apostolskich. Chorych prosił już na samym początku pontyfikatu o wsparcie modlitewne.

Po raz pierwszy Dzień Chorego obchodzono w 1993 r.‚ a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i - częściowo - w Rzymie. W kolejnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra‚ a następnie: Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej‚ 1995)‚ Guadalupe (Meksyk‚ 1996)‚ Fatima (1997)‚ Loreto (1998)‚ Harissa (Liban‚ 1999)‚ Rzym (2000‚ połączone z Jubileuszem Chorych)‚ Sydney (2001)‚ narodowe sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy (2002)‚ Lourdes (2004)‚ Jaunde w Kamerunie (2005)‚ Adelajda w Australii (2006) i Seul w Korei Południowej (2007). W 2008 r.‚ z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes‚ Światowy Dzień Chorego obchodzono ponownie (jak w 1993 i 2004 r.) - w Lourdes.

W 2017 r. obchody Światowego Dnia Chorych odbywają się już po raz dwudziesty piąty. Ich temat został zaczerpnięty z kantyku Magnificat: „Zdumienie tym‚ czego dokonuje Bóg: Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny" (Łk 1‚ 49). Centralne uroczystości odbędą się w sanktuarium maryjnym w Lourdes.

Ks. Jan Jagiełka
DIECEZJALNY DUSZPASTERZ CHORYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH


Orędzie Papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego 2017 r.