I Diecezjalna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż

W piątek 12 lutego 2016 roku mogliśmy uczestniczyć w I Diecezjalnej Drodze Krzyżowej na Święty Krzyż w intencji trzeźwości zorganizowana przez Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej. Licznie przybyli wierni zgromadzili się w kościele w Nowej Słupi.

Diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Kamil Banasik poświęcił krzyż. Następnie zgromadzeni wyruszyli śladami Męki Pańskiej‚ szlakiem „Królewskim” w kierunku Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Krzyż między poszczególnymi stacjami był podejmowany przez przedstawicieli różnych stanów oraz organizacji i grup działających w naszym regionie. Poszczególnym rozważaniom towarzyszyły treści dotyczące zniewolenia od alkoholu‚ cierpienia osób uzależnionych i ich rodzin. Przedstawiciel wspólnoty Anonimowych Alkoholików złożył wstrząsające świadectwo popadania w nałóg i trudnego procesu zdrowienia. W sanktuarium Krzyża Świętego odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji trzeźwości pod przewodnictwem pasterza diecezji kieleckiej biskupa Jana Piotrowskiego. Wierni mogli wpisać się do diecezjalnej księgi trzeźwościowej‚ deklarując abstynencję w intencji osób cierpiących z powodu nałogów. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił chór „Masłowianie” oraz schola młodzieżowa z Bielin. Na zakończenie Eucharystii ks. Kamil Banasik podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej inicjatywy: duchownym‚ władzom samorządowym‚ organizacjom pozarządowym‚ ruchom trzeźwościowym oraz grupom modlitewnym. Szczególne podziękowania za pomoc i zorganizowanie bezpłatnego transportu skierował do Prezydenta Miasta Kielce‚ Burmistrza Bodzentyna oraz Wójta Gminy Masłów.
Problem uzależnień dotyka wiele rodzin‚ coraz młodsze osoby sięgają używki. Świadomi tych zagrożeń nie ustawajmy w modlitwie w intencji trzeźwości. Nie lękajmy się być odważnymi świadkami abstynencji‚ nie lękajmy się promować trzeźwości w naszym najbliższym otoczeniu‚ ale nie lękajmy się także wymagać od innych‚ by trzeźwość szanowali i chronili.

Posłuchaj homilii ks. biskupa Jana Piotrowskiego i zobacz zdjęcia na stronie Radia eM z tego wydarzenia
Przeczytaj co napisali o tym wydarzeniu na stronie KAI