Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej
Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej

51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu – 11-17 lutego 2018 roku

„Egzamin z naszej wolności jest przed nami.
Wolności nie można tylko posiadać.
Trzeba ją stale‚ stale‚ stale zdobywać”
Św. Jan Paweł IITydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest wspaniałą okazją do zastanowienia się nad naszą wolnością w sferze duchowej i cielesnej. Szczególnie teraz‚ kiedy przeżywamy roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę‚ trzeba pamiętać‚ że do pełni szczęścia nie wystarczy tylko wolność zewnętrzna‚ ale potrzebna jest również ta wewnętrzna. Dziś wiele osób jest zniewolona przez nałogi‚ a zwłaszcza przez pijaństwo‚ narkomanie. Potrzebna jest nowa moblilizacja‚ aby podjąć walkę z wrogiem‚ który dokonuje ogromnego zniszczenia zwłaszcza w dziedzinie moralnej.
„Polskość musi nam się zacząć kojarzyć z abstynencją i umiarem‚ a nie pijaństwem. Chodzi też o to‚ żeby za granicą Polak nie był postrzegany na równi z alkoholikiem. Znaczna część Polaków uważa‚ że alkohol powinien być dostępny zawsze‚ wszędzie i o każdej porze. Tymczasem alkohol nie jest produktem pierwszej potrzeby‚ jest narkotykiem‚ substancją psychoaktywną. Na dodatek bardzo groźną‚ bo sprzedawaną legalnie. Polacy muszą zdać egzamin z trzeźwości. Kiedyś mówiliśmy‚ że nie ma wolności bez solidarności. Dzisiaj musimy sobie powiedzieć – nie będzie wolności bez trzeźwości” - powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski - Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Przeżywając 51 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (11-17 lutego 2018 roku) prośmy Boga o łaskę trzeźwości‚ a także przepraszajmy Go za grzechy pijaństwa w naszej Ojczyźnie.

zobacz galerię zdjęć