Kongres

Cel Kongresu

Ograniczenie spożycia alkoholu – promocja trzeźwości i abstynencji.

Dlaczego Kongres jest potrzebny?

Ponad trzy miliony Polaków pije alkohol ryzykownie i szkodliwie. Jako społeczeństwo spożywamy go coraz więcej‚ co stanowi zagrożenie dla bytu narodowego.

Troska o trzeźwość własną‚ a także o trzeźwość swoich bliskich i wszystkich rodaków‚ to podstawowy przejaw miłości bliźniego. Jest to także potwierdzenie poważnego traktowania wyznawanej przez siebie wiary w Boga‚ który nas kocha i pragnie‚ byśmy żyli w wolności dzieci Bożych. Oznacza ona wolność od grzechów i uzależnień‚ które w radykalny sposób niszczą zdolność do czynienia dobra. Trzeźwość jest nieodzownym warunkiem stawania się dojrzałym chrześcijaninem‚ który żyje w prawdzie i miłości.

Polska pilnie potrzebuje odnowy moralnej‚ mobilizacji do autentycznej troski o trzeźwość wszystkich rodaków. Konieczna jest więc gorliwa modlitwa całego Narodu w intencji otrzeźwienia‚ a także przemiana świadomości społecznej‚ zmiana postaw rządzących i samorządowców. Potrzebne są zmiany w prawie dotyczące ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu‚ całkowitego zakazu jego promocji i reklamy‚ ograniczenia ekonomicznej dostępności. Kongres ma stać się impulsem do tych koniecznych dla rozwoju Narodu działań.

Spotykamy się‚ aby:

• modlić w intencji odnowy i przemiany Narodu;

• lepiej zrozumieć wyzwania (diagnoza problemów);

• zintegrować środowiska trzeźwościowe;

• przedyskutować i wypracować skuteczne rozwiązania;

• przekazywać informacje i postulaty tym‚ którzy stanowią prawo;

• zmobilizować do współdziałania różnych uczestników życia społecznego.

Spodziewane efekty Kongresu:

• powstanie wspólnot i grup w Kościele‚ które podejmą inicjatywy modlitewne w intencji trzeźwości Narodu;

• stworzenie Narodowego Programu Trzeźwości;

• wzmocnienie współpracy wszystkich grup społecznych na rzecz ograniczenia spożycia alkoholu‚ a także promocji trzeźwości i abstynencji;

• upowszechnienie wiedzy dotyczącej zagrożeń wynikających z nadużywania alkoholu;

• promowanie skutecznych rozwiązań problemów uzależnień.

Wydarzenia poprzedzające Kongres:

• Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (26. 02 – 4. 03. 2017);

• Wiosenna Sesja Apostolstwa Trzeźwości w Toruniu (8. 03. 2017);

• Konferencja w Polskim Parlamencie nt.: „Odpowiedzialność posłów i senatorów‚ rządu i samorządów za trzeźwość Narodu" (26. 05. 2017);

• Apel na sierpień – miesiąc abstynencji;

• Stacje kongresowe w całej Polsce‚ m. in.: w Miejscu Piastowym‚ w Niepokalanowie.

Główne uroczystości kongresowe:

Kongres odbędzie się w następujących etapach:

• Część modlitewna: Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę (17–18 czerwca 2017 r.).

• Część studyjna: 21–23 września 2017 r. w Auli im. Roberta Schumana‚ Kampus Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego‚ Warszawa.

• Niedziela kongresowa (24 września 2017 r.) – uroczysta liturgia w świątyniach w całej Polsce.

Do uczestnictwa w Kongresie zapraszamy:

• Duszpasterzy trzeźwości i zakonnych referentów trzeźwości;

• Przedstawicieli władz państwowych i samorządowych;

• Pracowników instytucji kościelnych i świeckich pracujących na rzecz trzeźwości Narodu;

• Reprezentantów organizacji i stowarzyszeń trzeźwościowych;

• Wszystkich ludzi dobrej woli.

Jak będą przebiegać obrady?

• 21 września 2017 (czwartek) – prezentacja diagnozy problemów;

• 22 września 2017 (piątek) – prezentacja diagnozy problemów;

• 23 września 2017 (sobota) – dyskusja o rozwiązywaniu problemów.

Komitet honorowy:

• Przewodniczący KEP Abp Stanisław Gądecki‚

• Prymas Polski Abp Wojciech Polak‚

• Kard. Stanisław Dziwisz‚

• Kard. Kazimierz Nycz‚

• Abp Marek Jędraszewski‚

• Bp Wiesław Lechowicz.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: www.kongrestrzezwosci.pl